UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pochybujete o dávno známé pravdě, že dobrý zpěvák dělá polovinu výsledného dojmu, který si posluchač z té které kapely odnese? Pak vám za příklad může posloužit parta skvělých muzikantů kolem kytaristy a taktéž klávesáka Nicka van Dicka. Na případu REDEMPTION je totiž zcela zřetelně vidět, že stačí vyměnit ukňučeného výškaře za božské hrdlo FATES WARNINGovského Raye Adlera, stačí trochu dopilovat kostry skladeb a v neposlední řadě přidat i nějaké ty silnější melodické linky a ze zakrslého keříku „Redemption“ nám může vykvést příjemně vonící růžička „The Fullness Of Time“. Co na tom, že originalitou má k Záhorské růži setsakra daleko.
O dva roky později tu máme pokus třetí a musím se bez mučení přiznat, že seznamovací poslech nedopadl příliš dobře. Budeme-li se pídit po příčinách, nutně skončíme u velké podobnosti s mladší sestřičkou, a třebaže i tu občas sráželo drhnutí kytar tolik typické pro progresivní metal konce minulého století (nosný motiv „Threads“ kupříkladu), tady je podobných regresí ještě mnohem víc. Ale nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Stačí si opět ujasnit, že REDEMPTION prostě ani náhodou nejsou inovátory stylu a pak už jen opakovaně poslouchat.
A ono to skutečně zafunguje, květ se před vámi postupně otevře a „The Origins Of Ruin“ ukáže své kouzlo, které tentokráte spočívá především v silných refrénech. Úvodní „The Suffocating Silence“, košatá desetiminutovka „Memory“ nebo výstavní závěrečný opus „Fall On You“, to všechno jsou skutečně povedená čísla. Jako další plus nutno přičíst i mrazivé smutnění v titulní skladbě, což je pochopitelně největší zásluha mistra Adlera a jedním dechem doznávám, že zpívat celou nahrávku někdo menší jeho kvalit, celkový dojem by byl určitě slabší. V tomhle spojení však všechno funguje, navíc když se Rayovi opět podařilo znít jinak (a podle mnohých dokonce ještě lépe), než v domácím uskupení. Problém tedy může nastat u osob, které přes shora uvedená varování budou od kapely chtít něco víc, než jen přehrávání dávno vymyšlených fines s úžasným vokálem. Nic takového totiž nenaleznou a na potvrzení těchto slov mají REDEMPTION ve svém arzenálu všechna progresivně metalová klišé, co jich jen je. Stačí si nezaujatě poslechnout úvod „The Death Of Faith And Reasons“ nebo „Used To Be“, to jsou přece hoblovačky se vším všudy. A přítomnost sólových výstupů - téměř ničím nepřekvapujících soubojů kytary a kláves či zdlouhavého riffování s občasným vynecháváním dob - v každé skladbě taktéž může na některé jedince působit jako červený hadr na býka. Inu, to už je riziko povolání a ty, kdož nesneseš trochu toho předvádění se, raději ruce pryč.
Pokud tedy zapomeneme na hodně průměrný debut a za skutečně reprezentativní vezmeme až druhý albový zápis, vychází nám novinka o chlup slabší. Zda-li je to větším očekáváním, či prostě skupina přece jen od posledně slevila, to už nechám na vašem posouzení. Za sebe dodám, že jde určitě o příjemný poslech, ale nic víc. Někdy/někomu to stačí, jindy/jinému ne.
Progresivní metal v těch nejklasičtějších žánrových mantinelech a podruhé s panem Adlerem za mikrofonem.
7,5 / 10
Nicolas van Dyk
- kytara, klávesy
Ray Alder
- zpěv
Bernie Versailles
- kytara
Sean Andrews
- basa
Chris Duarte
- bicí
1. The Suffocating Silence
2. Bleed Me Dry
3. The Death Of Faith & Reason
4. Memory
5. The Origins Of Ruin
6. Man Of Glass
7. Blind My Eyes
8. Used To Be
9. Fall On You
Long Night's Journey Into Day (2018)
The Art Of Loss (2016)
This Mortal Coil (2011)
Snowfall On Judgment Day (2009)
Frozen In The Moment - Live In Atlanta (2009)
The Origins Of Ruin (2007)
The Fullness Of Time (2005)
Redemption (2002)
-bez slovního hodnocení-
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.